Öppettider
Ordinarie öppettider
Måndag: Stängt
Tisdag-onsdag: 11.00-17.00
Torsdag: 11.00-20.00
Fredag-söndag: 11.00-17.00
Torsdagar med Art Night i Vasasalen
– öppet till 21.00!
På utvalda torsdagar, i samband med Art Night i Vasasalen, håller vi öppet till 21.00 istället för 20.00. Se aktuella datum och program här.
Barmeny
Serveras på torsdagar i samband med Art Night.
Egyptisk hawawshi – Fylld pita med kryddig svensk nötfärs, myntayoghurt samt medelhavssallad med rostad paprika
Varmt välkommen!
Afternoon tea
I caféet serverar vi Afternoon tea under våra ordinarie öppettider, med te eller kaffe, nybakade scones, klosterost, två sorters marmelad och färskost.
Fira Valborg på Uppsala konstmuseum
Ett lite mer avslappnat firande med sillunch och underhållning
Luta dig tillbaka i museets vackra hörsal Vasasalen, ta in de välbekanta smakerna av vår och låt dig underhållas av komikerduon Anna Karlsson och Henrik Moberg från Fyris Comedy. Regissören och dramatikern Dag Thelander finns också på plats och håller ett tal till våren. Konferencier för dagen är museichef Daniel Werkmäster som också kåserar över konsten och livet. Alltihop på Uppsala slott, nära Carolinabacken och tradition.
Varmt välkommen!
Fest, bröllop, event och konferens
I Vasasalen, på Uppsala konstmuseum, kan vi erbjuda både företag och privata sällskap skräddarsydda tillställningar i anrik, levande och konstnärlig miljö. Med plats för upp till 140 gäster, är Vasasalen och caféet som gjorda för mingel, konferens, after work, bröllop och fest. Vi har full service på mat och dryck och du kan även välja att kombinera ditt event med exklusiva visningar på Uppsala konstmuseum.
För bokning och information:
Cajsa’s Kök
Telefon: 018-130 190
E-post: info@cajsas-kok.se